Kocaeli Izmit Brc Beglesi

 

Kocaeli Izmit Brc Beglesi

BRC (British Retail Council) Global Gıda Standardı


BRC, İlk olarak 1998 yılında İngiliz Perkandeciler Birliği (BRC) tarafından BRC Gıda Teknik Standardı olarak yayınlanmıştır. Standard, uluslararası gıda tedarikçileri tarafından ve en çok İngiltere perakendecilerine ürün tedariki sağlayan firmalar tarafından tercih edilmektedir.

BRC Global Gıda Standardı ürüne veya menşei ülkesine bakmaksızın İngiliz perakendecilere gıda ürünü tedarik eden satıcılar için tasarlanmıştır. Standarda göre belgelendirme üreticilerin, marka sahiplerinin ve perakendecilerin kendi yasal yükümlülüklerini yerine getirmelerine yardımcı olurken nihai olarak da tüketicinin koruyucusu olur. (brc belgesi)


BRC'nin Faydaları: 
BRC /IoP standardının uygulanması sayesinde içinde aşağıda listelenenlerin de bulunduğu bir çok fayda sağlanabilir:

  • Akredite edilmiş bir 3. taraf belgelendirme kuruluşu tarafından değerlendirilmek ve belgelendirilmek sektör içinde belli bir ayrıcalık sağlar.
  • Hem üreticiler hem de tedarikçiler için geçerli olan ortak ölçme ve değerlendirme kriterleri, gıda perakendecileri ve tedarik zinciri içindeki diğer organizasyonların değerlendirme yapmasında yardımcı olur.
  • Standard; kalite, hijyen ve ürün güvenliği konularını detaylı bir şekilde kapsadığından bu konulara yönelik başka sertifikasyon hizmeti alınmasına gerek kalmaz.
  • Yapılan denetimler ve ortaya çıkan düzeltici faaliyetlerin takip edilmesi ile belgelendirilen firma sürekli gelişen ve iyileşen bir kalite, hijyen ve ürün güvenliği sistemi kurmuş olur.
  •  

BRC - Gıda Standardı
Gıda üretim tesislerinde minimum hijyen standardının sağlanması amacıyla BRC büyük İngiliz perakendecileriyle “BRC- Gıda Standardını” yayınladı. Bu standarda uygunluğun sağlanabilmesi için gıda endüstrisi (tedarikçiler) altı temel kriteri yönetim sistemlerine adapte etmelidirler. Standart; HACCP Sistemi, ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi, Tesis Çevre Standartları, Ürün Kontrolü, Süreç Kontrolü, Personel bölümlerinden oluşmaktadır. BRC Global Gıda Standardı, gıda işlenmesini kategorize etmiş ve 6 başlık altında inceleyip yayınlamıştır. Firmalar belgelendirme başvurusu yaparlarken bu kategorileri inceleyip kendileri için uygun olan kategori üzerinden başvuru yapmalıdırlar.

1. İşlenmemiş et ve balık ürünleri (Kırmızı ve beyaz et- balık, işlenmemiş et ve balık ürünleri),
2. Üretim (Taze ve dondurulmuş meyve ve sebze),
3. Günlük Yiyecekler(süt ve süt ürünleri, yumurta),
4. Pişirilerek dondurulmuş, yemeğe yada pişirmeye hazır et ve balık ürünleri,
5. Çevre koşullarına dayanıklı, ısı korumalı, paketli gıda ürünleri,
6. Çevre koşullarına dayanıklı diğer gıda ürünleri (içecekler, unlu mamuller, kurutulmuş gıdalar, hafif gıda ürünleri ve kahvaltı tahılları, sıvı ve katı yağlar, gıda katkı maddeleri).

Standardın ilkeleri

  • Değerlendirmenin tekrarlanmasını en aza indirmek,
  • Saydamlığı ve dürüst ticaret mevzuatına uygunluğu temin etmek,
  • Standartları ve destek süreçleri sürekli gözden geçirmek ve iyileştirmek,
  • En iyi uygulamaları yaygınlaştırmak.

Bu şartlar ISO 9001:2015 standardının ana unsurlarını da içermektedir. Eğer ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi şirketinizde kurulu ise, BRC/IoP Paketleme Standardını uygulamak için gerekli çalışma en aza inecektir. Sistem kurulu değilse Kocaeli İzmit'te bulunan ofisimizde bizlerle iletişime geçerek BRC Belgesi almak için destek alabilirsiniz.